Cestovní pojištění informace
Pojištění pracovní cesty

Za hranice můžete vyrazit soukromě i služebně. Přestože se takové cesty v lecčem liší, něco mají přeci jen společného. Předně byste v obou případech měli pamatovat na cestovní pojištění.

Bez cestovního pojištění se do zahraničí nevydávejte

Do zahraničí vyrážíme za odpočinkem, poznáním, fyzickými aktivitami, ale mnozí lidé také z důvodu pracovních povinností. Ať už je ovšem příčina pobytu mimo Českou republiku jakákoli, každý člověk by měl mít pochopitelně zdravotní pojištění. V mnoha zemích světa si totiž platí lidé případné ošetření sami. V případě vážnějších onemocnění či zranění vás tedy může cestování vyjít pořádně draho. Částky se totiž mohou někdy vyšplhat do závratných výšek!

Proč je důležité pojištění pracovní cesty?

Podstatné si je uvědomit, že existují různá cestovní pojištění. Pokud tedy máte klasické turistické pojištění cesty do zahraničí a stane se vám pracovní úraz, pojišťovna léčbu neproplatí! Mnozí lidé se sice v takovém případě snaží o původu svého zranění lhát, nicméně většinou jim to není nic platné. Pojišťovny totiž mají dost „pák“ na to, aby zjistily, co se ve skutečnosti stalo, takže klamat v tomto případě není vhodné, ba co víc, dokonce zcela zbytečné.

Kdo zařizuje a platí pojištění pracovní cesty?

V oblasti pojištění pracovní cesty je samozřejmě nejdůležitější otázkou, kdo jej vlastně zařizuje a platí. Samozřejmě se nejedná o zaměstnance, ale o zaměstnavatele. Ten je pro pobyt v zahraničí svým podřízeným kromě jiného nucen vyřídit i cestovní pojištění v plném rozsahu. Pokud jste tedy zaměstnavatelem, určitě na tuto svoji povinnost nezapomeňte, a jste-li zaměstnancem chystajícím se do zahraničí, raději se ujistěte, že byly vyřízeny všechny náležitosti s tím spojené.

Tuto svou povinnost totiž někteří zaměstnavatelé zanedbávají a odmítají podřízeným pojištění pracovní cesty hradit. Nutno však dodat, že je to v rozporu se zákonem! Pracovní zákoník totiž jasně říká, že zaměstnavatel musí na pracovní/služební cestě zabezpečit zaměstnance po všech stránkách. V opačném případě by se mu to mohlo pořádně nevyplatit. Při potenciálních problémech totiž s největší pravděpodobností bude vystaven dlouhému a zároveň nákladnému soudnímu sporu, což jej v konečném důsledku může stát i dobrou pověst.

Další informace o pojištění pracovní cesty

Cestovní pojištění si lze v současné době sjednat u většiny pojišťoven, jejich nabídka se ale samozřejmě v mnohém liší a navíc vám může jeden produkt vyhovovat více než jiný. Pokud tedy potřebujete svým zaměstnancům zařídit pojištění pracovní cesty, je dobré si jednotlivé produkty porovnat. A na závěr ještě pro jistotu doplňme, že pracovní cesta je definována nejen jako pobyt v zahraničí, ale také cesta z České republiky do zahraničí a následně i ze zahraničí do České republiky.

Srovnání pojištění pracovní cesty

Pojištění pracovní cesty
5 (100%), (3)
.

Chci odhalit tajné nabídky →