Cestovní pojištění informace
Připojištění právní ochrany

Možná jste se už někdy dostali do právního sporu. Pokud ano, tak dobře víte, že se obvykle nejedná o nic levného, ač by měla většinu poplatků hradit„ poražená“ strana. Proto také existuje pojištění právní ochrany.

Připojištění právní ochrany pro fyzické a právnické osoby

Pojištění právní ochrany sice není všeobecně rozšířené, nicméně v některých případech je více než vhodné. O co se tedy jedná? Jde o produkt pojišťoven pro fyzické i právnické osoby. Ačkoli se u podmínky jednotlivých institucí liší, vesměs lze konstatovat, že připojištění právní ochrany kryje poplatky a náklady na soudní řízení, výdaje na znalecké posudky, náklady na právního zástupce či svědky apod. Pokud se tedy dostanete do situace, ve které se budete muset soudit, může vám finančně značně ulevit, případně vám umožní najmout si dražšího právníka, jenž by byl jinak mimo vaše možnosti. Velkou výhodou navíc je, že se tato pojistka sjednává bez spoluúčasti.

Upozorňujeme: připojištění právní ochrany se rozhodně nevztahuje na pokuty, stejně jako na náklady, jež má uhradit jiná, byť blízká osoba pojištěnce.

Jaké existují druhy připojištění právní ochrany?

Porovnáte-li si produkty jednotlivých pojišťoven, zjistíte, že jich existuje mnoho druhů. V zásadě se však týkají několika oblastí, na které se ve zkratce zaměříme na následujících řádcích.

  • Vlastníci vozidel. Pojistka chrání vlastníka, držitele a řidiče vozidla a spolucestující, ovšem pouze v případě, že jsou všichni oprávněni dané vozidlo používat.
  • Vlastníci nemovitostí. Právní ochranu můžete potřebovat i v souvislosti s nemovitostmi. Pojištění se však vztahuje se pouze na stavby, které nejsou určeny ke komerčním účelům.
  • Řidiči. Pokud na silnicích trávíte každoročně mnoho času, hodit se může toto pojištění. Ideální je tedy pro řidiče z povolání. Vztahuje se ale jen na škody, které jsou způsobeny jemu, tedy nikoli na ty, jež způsobí.
  • Podnikatelé. Tato pojistka nachází uplatnění zejména u drobnějších podnikatelů a živnostníků, kterým může pomoci v případě sporů souvisejících s jejich činností.
  • Rodina. Vaším blízkým se může něco přihodit na ulici jako chodcům či cyklistům, případně při cestování v hromadné dopravě. Právní ochranu lze rovněž využít v souvislosti s majetkem, vyjma motorového vozidla.
  • Pracovněprávní spory. Do problémů se můžete dostat i jako zaměstnanec. Budete-li se potřebovat bránit za pomoci práva, řešením je tato pojistka.
  • Úrazy. Komplikace mohou nastat i s vymáháním odškodného za úraz, které vyplývá z vašeho odpovědnostního či soukromého pojištění.
  • Tip na závěr: vždy se důkladně zaměřte na skutečnost, na které případy se pojistka vztahuje. Následně byste totiž mohli být nemile překvapeni, pokud by se nevztahovala na situaci, ve které jste se znenadání ocitli.

Srovnání napříč pojišťovnami

Připojištění právní ochrany
5 (100%), (1)
.

Chci odhalit tajné nabídky →